User Tools

Site Tools


dream

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

dream [2020/05/02 18:22]
dream [2020/08/03 16:00] (current)
Line 1: Line 1:
 +====== DREAM ======
 +**DREAM – 2008/03/15 – Saitama Super Arena – “DREAM 1 – LIGHTWEIGHT GRAND PRIX 2008 OPENING ROUND”**\\
 +01. Ikuhisa Minowa vs. Kwan Bum Lee\\
 +02. Hayato Sakurai vs. Hidetaka Monma\\
 +03. Joachim Hansen vs. Kotetsu Boku\\
 +04. Luiz Firmino vs. Kazuyuki Miyata\\
 +05. Katsuhiko Nagata vs. Artur Oumakhanov\\
 +06. Mitsuhiro Ishida vs. Bu Kyung Jung\\
 +07. Mikro Cro Cop vs. Tatsuya Mizuno\\
 +08. Eddie Alvarez vs. Andre Amado\\
 +09. Tatsuya Kawajiri vs. Kultar Gill\\
 +10. Gesias Cavalcante vs. Shinya Aoki\\
 +Running Time: 1 Disc – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2008/04/29 – Saitama Super Arena – “DREAM 2 – MIDDLEWEIGHT GRAND PRIX 2008 OPENING ROUND”**\\
 +01. Shinya Aoki vs. Gesias Cavalcante\\
 +02. Taiei Kin vs. Ikuhisa Minowa\\
 +03. Dong Sik Yoon vs. Shungo Oyama\\
 +04. Zelg Galesic vs. Magomed Sultanakhmedov\\
 +05. Ronaldo Souza vs. Ian Murphy\\
 +06. Kiyoshi Tamura vs. Masakatsu Funaki\\
 +07. Gegard Mousasi vs. Denis Kang\\
 +08. Kazushi Sakuraba vs. Andrews Nakahara\\
 +Running Time: 1 Disc – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2008/05/11 – Saitama Super Arena – “DREAM 3 – LIGHTWEIGHT GRAND PRIX 2008 QUARTERFINALS”**\\
 +01. Takeshi Yamazaki vs. Shoji Maruyama\\
 +02. Jason Miller vs. Katsuyori Shibata\\
 +03. Melvin Manhoef vs. Dae Won Kim\\
 +04. Daisuke Nakamura vs. Bu Kyung Jung\\
 +05. Nick Diaz vs. Katsuya Inoue\\
 +06. Tatsuya Kawajiri vs. Luiz Firmino\\
 +07. Eddie Alvarez vs. Joachim Hansen\\
 +08. Caol Uno vs. Mitsuhiro Ishida\\
 +Running Time: 1 Disc – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2008/06/15 – Yokohama Arena – “DREAM 4 – MIDDLEWEIGHT GRAND PRIX 2008 QUARTERFINALS”**\\
 +01. Shinya Aoki vs. Katsuhiko Nagata\\
 +02. Alistair Overeem vs. Tae Hyun Lee\\
 +03. Ralek Gracie vs. Alavutdin Gadjiev\\
 +04. Hideo Tokoro vs. Darren Uyenoyama\\
 +05. Gegard Mousasi vs. Dong Sik Yoon\\
 +06. Zelg Galesic vs. Taiei Kin\\
 +07. Ronaldo Souza vs. Jason Miller\\
 +08. Melvin Manhoef vs. Kazushi Sakuraba\\
 +Running Time: 1 Disc – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2008/07/21 – Osaka Castle Hall – “DREAM 5 – LIGHTWEIGHT GRAND PRIX 2008 FINAL”**\\
 +01. Daisuke Nakamura vs. Andy Ologun\\
 +02. Shinya Aoki vs. Caol Uno\\
 +03. Eddie Alvarez vs. Tatsuya Kawajiri\\
 +04. Joachim Hansen vs. Kultar Gill\\
 +05. Joseph Benavidez vs. Junya Kudo\\
 +06. Kuniyoshi Hironaka vs. Motoki Miyazawa\\
 +07. Hideo Tokoro vs. Takeshi Yamazaki\\
 +08. Yoshihiro Akiyama vs. Katsuyori Shibata\\
 +09. Alistair Overeem vs. Mark Hunt\\
 +10. Joachim Hansen vs. Shinya Aoki\\
 +Running Time: 1 Disc – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2008/09/23 – Saitama Super Arena – “DREAM 6″**\\
 +01. Andrews Nakahara vs. Yoon Dong Sik\\
 +02. DREAM Middleweight Title Tournament – Semi-Final: Gegard Mousasi vs. Melvin Manhoef\\
 +03. DREAM Middleweight Title Tournament – Semi-Final: Zelg Galesic vs. Ronaldo Souza\\
 +04. Keita Nakamura vs. Adriano Martins\\
 +05. Sergei Kharitonov vs. Jimmy Ambriz\\
 +06. Hideo Tokoro vs. Atsushi Yamamoto\\
 +07. Minowa-man vs. Masakatsu Funaki\\
 +08. Hayato Sakurai vs. Kuniyoshi Hironaka\\
 +09. Yoshihiro Akiyama vs. Masanori Tonooka\\
 +10. Shinya Aoki vs. Todd Moore\\
 +11. Mirko Cro Cop vs. Alistair Overeem\\
 +12. DREAM Middleweight Title Tournament – Final: Gegard Mousasi vs. Ronaldo Souza\\
 +Running Time: 210 minutes – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2009/03/08 – Saitama Super Arena – “DREAM 7 – FEATHERWEIGHT GRAND PRIX 2009 OPENING ROUND”**\\
 +01. Bibiano Fernandes vs. Takafumi Otsuka\\
 +02. Joe Warren vs. Chase Beebe\\
 +03. Abel Cullum vs. Akiyo Nishiura\\
 +04. Mitsuhiro Ishida vs. Daisuke Nakamura\\
 +05. Shinya Aoki vs. David Gardner\\
 +06. Tatsuya Kawajiri vs. Ross Ebanez\\
 +07. Yoshiro Maeda vs. Micah Miller\\
 +08. Hiroyuki Takaya vs. Jong Won Kim\\
 +09. Masakazu Imanari vs. Atsushi Yamamoto\\
 +Running Time: 1 Disc – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2009/04/05 – Nagoya, Nihon Gaishi Hall – “DREAM 8 – WELTERWEIGHT GP 2009 – OPENING ROUND”**\\
 +01. Ikuhisa Minowa vs. Katsuyori Shibata\\
 +02. Andrews Nakahara vs. Shungo Oyama\\
 +03. Vitor Ribeiro vs. Katsuhiko Nagata\\
 +04. Murilo Rua vs. Riki Fukuda\\
 +05. Sergey Kharitonov vs. Jeff Monson\\
 +06. Featherweight Title: Hideo Tokoro vs. Daiki Hata\\
 +07. Welterweight GP 2009 – Round 1: Andre Galvao vs. John Alessio\\
 +08. Welterweight GP 2009 – Round 1: Marius Zaromskis vs. Seichi Ikemoto\\
 +09. Welterweight GP 2009 – Round 1: Yuya Shirai vs. Jason High\\
 +10. Welterweight GP 2009 – Round 1: Shinya Aoki vs. Hayato Sakurai\\
 +Running Time: 210 minutes – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2009/05/26 – Yokohama Arena – “DREAM 9 – FEATHERWEIGHT GRAND PRIX 2009 – SECOND ROUND” [2 DISC-SET]**\\
 +01. Super Hulk Grand Prix – Opening Round: Ikuhisa Minowa vs. Bob Sapp\\
 +02. Super Hulk Grand Prix – Opening Round: Choi Hong Man vs. Jose Canseco\\
 +03. Super Hulk Grand Prix – Opening Round: Jan Nortje vs. Sokoudjou\\
 +04. Super Hulk Grand Prix – Opening Round: Gegard Mousasi vs. Mark Hunt\\
 +05. Superfight: Tatsuya Kawajiri vs. J.Z. Calvacente\\
 +06. Featherweight Grand Prix – Quarterfinal: Abel Cullum vs. Hideo Tokoro\\
 +07. Featherweight Grand Prix – Quarterfinal: Hiroyuki Takaya vs. Yoshiro Maeda\\
 +08. Featherweight Grand Prix – Quarterfinal: Masakazu Imanari vs. Bibiano Fernandes\\
 +09. Featherweight Grand Prix – Quarterfinal: Kid Yamamoto vs. Joe Warren\\
 +10. DREAM Middleweight Title: Ronaldo Souza vs. Jason Miller\\
 +Running Time: 2 Disc-Set – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2009/07/20 – Saitama Super Arena – “DREAM 10 – WELTERWEIGHT GRAND PRIX 2009 FINAL” [2 DISC-SET]**\\
 +01. Welterweight Grand Prix 2009 – Alternate Fight: Tarec Saffiedine vs. Seichi Ikemoto\\
 +02. Welterweight Grand Prix 2009 – Semi-Final: Marius Zaromskis vs. Hayato “Mach” Sakurai\\
 +03. Welterweight Grand Prix 2009 – Semi-Final: Jason High vs. Andre Galvao\\
 +04. Katsunori Kikuno vs. Andre Amade\\
 +05. Paulo Filho vs. Melvin Manhoef\\
 +06. Jesse Taylor vs. Dong Sik Yoon\\
 +07. Shinya Aoki vs. Vitor Ribeiro\\
 +08. Welterweight Grand Prix 2009 – Final: Marius Zaromskis vs. Jason High\\
 +Running Time: 2 Disc-Set – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2009/10/06 – Yokohama – “DREAM 11 – FEATHERWEIGHT GRAND PRIX 2009 FINAL” [2 DISC-SET]**\\
 +01. Featherweight Grand Prix 2009 – Reserve Match: Kazuyuki Miyata vs. D.J. Taiki\\
 +02. Featherweight Grand Prix 2009 – Semi-Final: Hiroyuki Takaya vs. Hideo Tokoro\\
 +03. Featherweight Grand Prix 2009 – Semi-Final: Bibiano Fernandes vs. Joe Warren\\
 +04. Super Hulk Tournament: Minowa-man vs. Choi Hong-man\\
 +05. Super Hulk Tournament: Rameau Thierry Sokoudjou vs. Bob Sapp\\
 +06. Tatsuya Kawajiri vs. Melchor Barracuda\\
 +07. Kazushi Sakuraba vs. Rubin Williams\\
 +08. DREAM Lightweight Title: Shinya Aoki vs. Joachim Hansen\\
 +09. Featherweight Grand Prix 2009 – Final: Bibiano Fernandes vs. Hiroyuki Takaya\\
 +Running Time: 2 Discs – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2009/10/25 – Osaka Castle Hall – “DREAM 12 – THE CAGE OF THE RISING SUN” [2 DISC-SET]**\\
 +01. Keisuke Fujiwara vs. Tomoya Miyashita\\
 +02. Kuniyoshi Hironaka vs. Parky\\
 +03. Yoshiro Maeda vs. Chase Beebe\\
 +04. Dong Sik Yoon vs. Tarec Saffiedine\\
 +05. Katsuyori Shibata vs. Tokimitsu Ishizawa\\
 +06. Kazushi Sakuraba vs. Zelg “Benkei” Galesic\\
 +07. Marius Zaromiskis vs. Myeon Ho Bae\\
 +08. Eddie Alvarez vs. Katsunori Kikuno\\
 +09. Alistair Overeem vs. James Thomson\\
 +Running Time: 2 Discs – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2010/03/22 – Yokohama Arena – “DREAM 13″**\\
 +01. Jimmy Ambriz vs. Minowa-man\\
 +02. Katsunori Kikuno vs. Kuniyoshi Hironaka\\
 +03. Cole Escovedo vs. Yoshiro Maeda\\
 +04. Ryo Chonan vs. Andrews Nakahara\\
 +05. KJ Noons vs. Andre Dida\\
 +06. Josh Barnett vs. Mighty Mo\\
 +07. DREAM Featherweight Title: Joachim Hansen vs. Bibiano Fernandes\\
 +Running Time: 1 Disc – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2010/05/29 – Saitama Super Arena – “DREAM 14″ [2 DISC-SET]**\\
 +01. Minowa-man vs. Imani Lee\\
 +02. Yoshiro vs. Maeda vs. Kenji Osawa\\
 +03. Kazuyuki Miyata vs. Takafumi Otsuka\\
 +04. Hideo Tokoro vs. Akio “Wicky” Nishiura\\
 +05. Kiko Lopez vs. Norifumi “Kid” Yamamoto\\
 +06. Hiroyuki Takaya vs. Joachim Hansen\\
 +07. Kazushi Sakuraba vs. Ralek Gracie\\
 +08. Hayato “Mach” Sakurai vs. Nick Diaz\\
 +Running Time: 2 Disc – Source: SAT TV
 +
 +**DREAM – 2010/07/10 – Saitama Super Arena – “DREAM 15″ [2 DISC-SET]**\\
 +01. Kazuhiro Nakamura vs. Karl Amoussou\\
 +02. Mitsuhiro Ishida vs. D.J. taiki\\
 +03. Michihiro Omigawa vs. Young Sam Jung\\
 +04. Tatsuya Mizuno vs. Melvin Manhouf\\
 +05. Gerard Mousasi vs. Jake O’Brien\\
 +06. Katsunori Kikuno vs. J.Z. Calvan\\
 +07. Shinya Aoki vs. Tatsuya Kawajiri\\
 +Running Time: 2 Discs – Source: TV
 +
 +**DREAM – 2010/09/25 – Nagoya, Nippon Gaishi Hall – “DREAM 16″ [2 DISC-SET]**\\
 +01. Yusuke Kawaguchi vs. James Thompson\\
 +02. Mitsuhiro Ishida vs. Akiyo “Wicky” Nishiura\\
 +03. Kuzuyuki Miyata vs. Lion Takeshi\\
 +04. Hideo Tokoro vs. Joachim Hansen\\
 +05. Michihiro Omigawa vs. Cole Escovedo\\
 +06. Hiroyuki Takaya vs. Chase Beebe\\
 +07. Minowa-man vs. Satoshi Ishii\\
 +08. Shinya Aoki vs. Marcus Aurelio\\
 +09. Kazushi Sakuraba vs. Jason “Mayhem” Miller\\
 +10. DREAM Light Heavyweight Title: Gegard Mousasi vs. Tatsuya Mizuno\\
 +Running Time: 2 Discs – Source: TV
 +
 +**DREAM – 2011/05/29 – Saitama Super Arena – “FIGHT FOR JAPAN – JAPAN GP 2011 BANTAMWEIGHT JAPAN TOURNAMENT”**\\
 +01. Japan GP 2011 Bantamweight Tournament – Quarterfinal: Yoshino Maeda vs. Hideo Tokomo\\
 +02. Mitsuhiro Ishida vs. Joachim Hansen\\
 +03. Koichiro Matsumoto vs. Takeshi Inoue\\
 +04. Caol Uno vs. Akiyo “Wicky” Nishiura\\
 +05. Katsunori Kikuno vs. Daisuke Nakamura\\
 +06. Shinya Aoki vs. Rich Clementi\\
 +07. Japan GP 2011 Bantamweight Tournament – Semi-Final: Atsushi Yamamoto vs. Hideo Tokoro\\
 +08. Japan GP 2011 Bantamweight Tournament – Semi-Final: Kenji Osawa vs. Masakazu Imanari\\
 +1 Disc – Source: TV
 +
 +**DREAM – 2011/07/16 – Tokyo, Ariake Coliseum – “FIGHT FOR JAPAN: 2011 JAPAN BANTAMWEIGHT TOURNAMENT FINAL” [2 DISC-SET]**\\
 +01. Eiji Mitsuoka vs. Bruno Carvalho\\
 +02. Marius Zaromskis vs. Eiji Ishikawa\\
 +03. Tetsuya Mizuno vs. Trevor Prangley\\
 +04. Kenji Osawa vs. Keisuke Fujiwara\\
 +05. Tatsuya Kawajiri vs. Drew Fickett\\
 +06. Light Heavyweight Title: Gegard Mousasi vs. Hiroshi Izumi\\
 +07. Bantamweight Title: Hideo Tokoro vs. Masakazu Imanari\\
 +08. Featherweight Title: Hiroyuki Takaya vs. Kazuyuki Miyata\\
 +2 Discs – 270 minutes – Source: TV
 +
 +**DREAM – 2011/09/24 – Saitama Super Arena – “DREAM 17″ [2 DISC-SET]**\\
 +01. Ikuhisa Minowa vs. Baru Harn\\
 +02. Rodolfo Marques Diniz vs. Yusup Saadulaev\\
 +03. Masakazu Imanari vs. Abel Cullum\\
 +04. Bibiano Fernandes vs. Takafumi Otsuka\\
 +05. Antonio Banuelos vs. Hideo Tokoro\\
 +06. Gerald Harris vs. Kazuhiro Nakamura\\
 +07. Satoru Kitaoka vs. Willamy Freire\\
 +08. Yan Cabral vs. Kazushi Sakuraba\\
 +09. Tekeshi Inoue vs. Caol Uno\\
 +10. Tatsuya Kawajiri vs. Joachim Hansen\\
 +11. Shinya Aoki vs. Rob McCullough\\
 +2 Discs – 300 minutes – Source: TV
 +
 +**DREAM / IGF – 2011/12/31 – Saitama Super Arena – “FIGHT FOR JAPAN – GENKI DESU KA! NEW YEAR! 2011″ [4 DISC-SET]**\\
 +01. Bantamweight Tournament Reserve Fight: Hideo Tokoro vs. Yusup Saadulaev\\
 +02. Bantamweight Tournament – Semi-Final: Antonio Banuelos vs. Masakazu Imanari\\
 +03. Bantamweight Tournament – Semi-Final: Rodolfo Marques vs. Bibiano Fernandes\\
 +04. K-1 Max Fight: Kengo Sonoda vs. Masaaki Noiri\\
 +05. K-1 Max Fight: Nils Widlund vs. Yuta Kubo\\
 +06. Ryo Chonan vs. Hayato Sakurai\\
 +07. Kazuyuki Miyata vs. Tatsuya Kawajiri\\
 +08. Megumi Fujii vs. Karla Benitez\\
 +09. Pro Wrestling Match: Josh Barnett vs. Hideki Suzuki\\
 +10. MMA/K1 Special Rules: Yuichiro Nagashima vs. Katsunori Kikuno\\
 +11. Bantamweight Tournament – Final: Antonio Banuelos vs. Bibiano Fernandes\\
 +12. Pro Wrestling Match: Jerome Le Banner vs. Tim Sylvia\\
 +13. Pro Wrestling Match: Peter Aerts vs. Kazuyuki Fujita\\
 +14. Pro Wrestling Tag Team Match: Atsushi Sawada & Shinichi Suzukawa vs. Kazushi Sakuraba & Katsuyori Shibata\\
 +15. DREAM Featherweight Title: Hiroyuki Takaya vs. Takeshi Inoue\\
 +16. DREAM Lightweight Title: Shinya Aoki vs. Satoru Kitaoka\\
 +17. Fedor Emelianenko vs. Satoshi Ishii\\
 +4 Discs – 510 minutes – Source: TV
 +
 +**DREAM – 2012/12/31 – Saitama Super Arena – “DREAM # 18 – SPECIAL NYE 2012″ [2 DISC-SET]**\\
 +01. Will Brooks vs. Satoru Kitaoka\\
 +02. Marloes Coenen vs. Fiona Muxlow\\
 +03. Mach Hayato Sakurai vs. Phil Baroni\\
 +04. Melvin Manhoef vs. Denis Kang\\
 +05. Biniano Fernandes vs. Yoshiro Maeda\\
 +06. Shinya Aoki vs. Antonio McKee\\
 +07. Georgi Karakhanyan vs. Hiroyuki Takaya\\
 +08. Tatsuya Kawajiri vs. Michihiro Omigawa\\
 +09. Jerome LeBanner vs. KOICHI\\
 +2 Discs – 210 minutes – Source: TV